تولد دوباره سروش نوجوان در سالروز تولد قیصر امین‌پور

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ماهنامه سروش نوجوان، آغاز سال 1367 به همت قیصر امین‌پور و همراهی فریدون عموزاده خلیلی و بیوک ملکی راه‌اندازی شد و دهه هفتاد از مهمترین نشریات نوجوانان ایران بود، که بعد از 18 سال فعالیت، انتشار آن به دلیل برخی مشکلات، اسفندماه سال 1385 متوقف شد.

بنا بر گفته مدیرعامل انتشارات سروش این نشریه، اردیبهشت سال جاری فعالیت خود را با سردبیری سیدعلی کاشفی‌خوانساری و همراهی جمعی از نویسندگان ادبیات نوجوان دوباره آغاز به انتشار می‌کند.

به گفته مجید بلالی؛ “مهمترین دلیل این اقدام وجود خلأ و شکاف بزرگ در کشور در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری فرهنگی برای این گروه سنی است، زیرا این دوره یکی از پرتلاطم‌ترین و حساس‌ترین برهه‌های زندگی است که شخصیت و مسیر آینده افراد جامعه در آن شکل می‌گیرد.»

به اعتقاد وی “دلیل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی امروز ناتوانی یا ضعف نهادهای اصلی جامعه مانند خانواده، مدرسه و رسانه در هدایت فکری نوجوانان است. کودکان دیروز که امروز به بلوغ جسمی رسیده‌اند، تا حدی استقلال اقتصادی و اجتماعی دارند، به‌صورت کامل زیر چتر خانوده نیستند و در مدرسه و جامعه هم مسیرهای ناهموار فراوان آنها را سردرگم می‌کند. در چنین شرایطی احتمال انحراف بیشتر می‌شود و ابزارهای ارتباطاتی چون موبایل و ماهواره امکان تربیت و پرورش در نهادهای رسمی و مطمئن جامعه را سخت‌تر کرده است و این شکاف برای آینده نوجوان بسیار خطرناک است و بر همین اساس سیاستگذاران فرهنگی در سازمان صدا و سیما، به تأسیس شبکه امید و مجله سروش نوجوان اقدام کرده‌اند.»

همچنین هم‌زمان با آغاز فعالیت مجدد این نشریه، مراسم جشن تولد قیصر امین‌پور با حضور نویسندگان و همکاران این شاعر و علاقه‌مندان، ساعت 10 صبح روز شنبه دوم اردیبهشت ماه، در ساختمان انتشارات سروش برگزار می‌شود.

قیصر امین‌پور، نویسنده، مدرس دانشگاه و شاعر معاصر ایرانی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دوم اردیبهشت سال 1338 در گتوند دزفول به دنیا آمد. وی از شاعرانی بود که از همان آغاز فعالیت‌های حوزه هنری به جمع گروه شعر آنجا پیوست و عضو شورای شعر و ادبیات حوزه بود. سپس به جمع نویسندگان و شورای سردبیری مجله سروش نوجوان پیوست. امین‌پور در آخرین روزهای سال 1377 در اثر سانحه تصادف به شدت مجروح شد و سرانجام در آبان ماه 1386 درگذشت. امین‌پور سال 1367 از موسسه گسترش هنر، جایزه ویژه نیما یوشیج را دریافت کرد. همچنین سال 1378 از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از شاعران برتر دفاع مقدس در دهه‌های 60 و 70 برگزیده شد.