ارائه «زنان در خاورمیانه، گذشته تاکنون» در نمایشگاه کتاب

زیبا جلالی‌نائینی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از انتشار کتاب “دموکراسی قدم اول» نوشته رابرت کاوالیِر در نمایشگاه کتاب امسال خبر داد و افزود: این کتاب به تحولات غنی دموکراسی در شکل‌های مختلف آن می‌پردازد و برخی از چالش‌های پیش روی دموکراسی‌های امروز را بررسی مـی‌کند و منبع مهمی برای درک پایه‌هایی است که کشورهای دموکراتیک بر آن‌ بنا شده است. خوانندگان این کتاب با اندیشه‌های حامیان و معماران دموکراسی و نیز منتقدان آن، از افلاطون تا نظریه‌پردازان معاصر انتخاب اجتماعی آشنا می‌شوند.

مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشر و پژوهش شیرازه با اشاره به سایر عناوینی که امسال در نمایشگاه کتاب در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرند، گفت: کتاب “آداب مردی و تربیت نسوان» یکی از جدیدترین کتاب‌هایی است که امسال ارائه می‌شود. این دو رساله از اواخر دوره ناصری و اوایل دوره مظفری با موضوع نقد مَردمَداری دوران قاجار نشان می‌دهند که نخستین نقادان جامعه مَردمَدار ایران در دوره قاجار، خودِ مردان بوده‌اند. آداب مردی و تربیت نسوان، مهم‌ترین راه تغییر وضعیت اجتماعیِ زنان در زمان خود را فراهم کردن زمینه‌های آگاهی برای جامعه ایران دانسته‌اند.

وی افزود: نشر و پژوهش شیرازه اثری دیگری را امسال در نمایشگاه کتاب تحت عنوان “زنان در خاورمیانه، گذشته تاکنون» را ارائه خواهد کرد که مطالعه‌ای است موجز و در عین حال جامع و معتبر در تاریخ‌نگاری زندگی زنان منطقه از زمان پیدایش اسلام. مولف کتاب نیکی ر. کدی است که به عنوان اولین زن فعال در زمینه مطالعات خاورمیانه و پژوهشگر تاریخ ایران معاصر در این اثر جستاری کم نظیر را از گذشته و زمانِ حال ارائه می‌کند. کتاب در عین حال شرح حالی را از خود نویسنده و شرح کنش‌هایش در اختیار خواننده می‌گذارد.

جلالی‌نائینی ادامه داد: عنوان کتاب بعدی که در دست چاپ این انتشارات است “حیات صدیقه، زمانه و کارنامه» است که در مجموعه زندگینامه زنان پیشگام ایرانی قرار دارد و به کارنامه فعالیت‌های یکی دیگر از بانوان پیشگام معاصر ایران می‌پردازد.

به گفته این ناشر، کتاب دیگری نیز در نمایشگاه ارائه خواهد شد که در مجموعه مطالعات زنان به نظریه‌های مارکس درباره جنسیت می‌پردازد. همچنین در مجموعه مطالعات آسیایی نیز دو کتاب معرفی و ارائه خواهد شد؛ یکی چاپ اول کتاب “تاجیکستان، پاره تن ایران» تألیف بهرام امیراحمدیان و مهدی ناصری است و دیگری بازچاپ کتاب “هند در یک نگاه» تألیف دکتر سید محمد رضا جلالی نائینی که هر دو کتاب پژوهشی موجز و دقیقی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند.

جلالی‌نائینی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به انتشار کتاب “خوشبختی» نیز توضیح داد: نشر شیرازه در ادامه کارهایی که از مجموعه قدم اول با هدف آشنایی مقدماتی با موضوعات مختلف منتشر می‌کند، این بار کتاب “خوشبختی» را چاپ خواهد کرد.