استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران درگذشت

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، دکتر اسماعیل حاکمی والا، چهره ماندگار و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران (جمعه، اول اردیبهشت‌ماه) درگذشت.

اسماعیل حاکمی والا از استادان برجسته و ممتاز دانشگاه تهران در حوزه زبان و ادبیات فارسی بود. او سال‌ها دچار بیماری پارکینسون بود.

حاکمی والا (زاده ۱۳۱۵ در آبادان) استاد دانشگاه، پژوهشگر ادبیات و مترجم بود. وی سال ۱۳۶۸ به‌عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران و سال ۱۳۸۴ به‌عنوان چهره ماندگار ادبیات فارسی شناخته شد.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی او، ۲۰ مهرماه ۱۳۸۳ در مراسم بزرگداشتی، اسماعیل حاکمی والا را به‌عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی و لوح تقدیری به او اهدا کرد.

استاد حاکمی والا دارای تالیفات ارزشمندی در زمینه زبان و ادبیات فارسی است که “رباعی و رباعی سرایان از آغاز تا قرن هشتم هجری»، “آیین فتوت و جوانمردی» و “تحقیق درباره ادبیات غنایی ایران و انواع شعر غنایی» از جمله آثار این استاد بزرگ دانشگاه تهران هستند.

پیام تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران

درگذشت استاد و چهره ماندگار دانشگاه تهران، جناب آقای دکتر اسمعیل حاکمی والا موجب تأثر و تألم عمیق هیأت رئیسه و دانشگاهیان گردید. آن مرحوم، سال‌های متمادی عمر خود را در تعلیم و پرورش دانشجویان سپری و با عشق و اخلاص، خدمات ارزشمندی را در حوزه ادبیات فارسی به میهن عزیزمان ارائه کرد.

هیأت رئیسه دانشگاه تهران درگذشت این استاد گران‌قدر و چهره ماندگار را به خانواده محترم آن مرحوم، جامعه علمی به ویژه خانواده بزرگ دانشگاه تهران تسلیت عرض نموده، رحمت و مغفرت جاودان برای آن فقید سعید و برای بازماندگان صبر و شکیبایی از درگاه ایزد منّان مسئلت می‌نماید.

شایان ذکر است که درخصوص مراسم تشییع و خاکسپاری و ترحیم آن مرحوم متعاقباً از طریق وب سایت و کانال تلگرام دانشگاه تهران اطلاع‌ رسانی خواهد شد.