دایرةالمعارفی درباره پیامبران برای کودکان

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، “دایره‌المعارف پیامبران» کتابی است درباره پیامبرانی که نامشان در قرآن آمده و به قلم افسانه موسوی گرمارودی و تصویرگری عاطفه ملکی‌جو از سوی بخش کودک و نوجوان انتشارات محراب قلم منتشر شده است.

آن‌طور که می‌دانیم، در برهه‌های مختلف، پیامبرانی برای هدایت انسان‌ها فرستاده شده‌اند؛ پیامبرانی برای آموختن و نشان دادن راه درست زندگی کردن. گویی در گوشه‌ای به تماشای تاریخ نشسته‌ایم؛ شاید بتوان با مطالعه آن راه درست را از بیراهه باز شناخت. تاریخ پر است از نوشته‌هایی درباره پیامبران، در ستایش‌شان یا گاه به‌گونه‌ای دیگر، اما در نگارش کتاب دایرةالمعارف “پیامبران» سعی شده به تاثیرگزارترین و مهم‌ترین بخش‌های زندگی پیامبران پرداخته شود و به پیامبرانی اشاره شود که به طور صریح در قرآن، آیاتی در تایید آنها آمده است. هرچند درباره زندگی پیامبران احادیث زیادی وجود دارد؛ اما به گفته نویسنده این کتاب، در وهله اول به قرآن استناد شده است.

کودکان و نوجوانان در نخستین فصل “دایره‌المعارف پیامبران» با پیامبران قبل از ظهور اسلام مانند آدم توبه‌کننده، ادریس راستگو، نوح شکرگزار، هود هدایت‌شده، صالح باایمان، ابراهیم بت‌شکن، اسماعیل تسلیم، اسحاق شایسته، لوط درستکار، یعقوب چشم‌به‌راه، یوسف پاک‌دامن، ایوب صبور، شعیب خوش‌سخن و در فصل دوم با پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) آشنا ‌می‌شوند.

در بخشی از پشت جلد این کتاب می‌خوانیم: “آدم و همسرش، حوا، خود را بر روی زمین در بیابانی خشک و بی‌آب و علف دیدند. آنها زندگی روی زمین را بلد نبودند. زندگی روی زمین مشکلاتی داشت. خیلی پشیمان بودند. آدم چهل شب گریه کرد و مشغول راز و نیاز با خدا شد. بالاخره جبرئیل نازل شد و گفت: “مگر خدا تو را نیافریده و از روح خود در تو ندمید؟ و به فرشتگانش نگفت به تو سجده کنند؟ چرا آن طور که خدا دستور داده بود، عمل نکردی و به آن درخت نزدیک شدی؟
آدم پاسخ داد: “ما گول شیطان را خوردیم. او قسم خورد خیر ما را می‌خواهد. او ما را فریب داد. ما از کار خود پشیمانیم و توبه می‌کنیم.» جبرئیل گفت: “خداوند توبه شما را قبول کرده است. تو برگزیده خدا و خلیفه او بر روی زمین هستی.»

انتشارات محراب قلم “دایرةالمعارف پیامبران» را در 136 صفحه مصور رنگی با شمارگان سه هزار و 300 نسخه و قیمت 220 هزار ریال منتشر کرده است.