روحانی: کتاب خداوند برای نجات انسان از سرگشتگی‌هاست

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، دقایقی پیش (چهارشنبه 30 فروردین‌ماه) با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و جمعی از مسئولان و فعالان قرآنی در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) افتتاح شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آئین پیام رئیس‌جمهوری را قرائت کرد که متن این پیام به شرح زیر است:

“آغاز مسابقات بین‌المللی حفظ و قرائت قرآن کریم را به یکایک شرکت‌کنندگان ارجمند و مسئولان و مجریان تبریک می‌گویم. گرچه مشتاق بودم که توفیق حضور در این فضای معنوی را می‌داشتم و از انوار روح‌افزای قرآن کریم و از انفاس پاک قاریان و حافظان و قرآن‌‍پژوهان و قرآن‌دوستان بهره می‌بردم، ولی متاسفانه حادثه ناگوار سیل آذربایجان سبب شد که برای ابراز همدردی ملت و دولت و حصول اطمینان از امدادرسانی به آسیب‌دیدگان به این دیار بیایم و از فیض حضور در جمع قرآنی شما باز مانم. انشالله دعای خیر شما موجبات تسلای بیشتر آنان را فراهم سازد.

باعث افتخار دولت جمهوری اسلامی ایران این است که گسترش و تعمیق فرهنگ قرآنی در کانون سیاست‌ها و برنامه‌های فرهنگی آن قرار دارد و خدمتگذاران ملت می‌توانند به این مهم همواره و همه‌جا از جمله در آستانه عید مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص) جامه عمل بپوشانند.

قرآن کریم، به یک عصر و یک نسل متعلق نیست. کتاب خداوند برای رهایی نوع انسان و نجات او از سرگشتگی‌ها و بن‌بست‌هاست. هرچه انسان و جامعه و جهان به جهل و جور و جمود بیشتر گرفتار می‌شود، نیاز به برخورداری و بهره‌مندی از این چراغ هدایت هم بیشتر می‌گردد. کودکان و نوجوانان و جوانان عزیز ما، زنان و مردان شریف ما، در دور و نزدیک ایران و جهان، نیازمند انس و آشنایی هرچه بیشتر با قرآن هستند. فهم قرآن و عمل به آن، خرد انسان را بارور می‌کند و بر احساس مسئولیت انسان در پیشگاه خداوند برای خدمت به بشریت می‌افزاید.

از خداوند بزرگ می‌خواهم که به همه ما توفیق دهد تا در سایه قرآن کریم بتوانیم در راه اعتلای نام اسلام و ترویج فرهنگ رهایی‌بخش آن که فرهنگ آزادی و صلح و عدالت و کرامت انسان است، گام‌های بلندتری برداریم.

به همه شما خوشامد و تبریک می‌گویم و برای پیروان راستین قرآن در سراسر جهان، عزت و سربلندی آرزو می‌کنم.»