شش عدد؛ نیروهای بنیادی که جهان را شکل می‌دهند

دکتر سعید تهرانی‌نسب، فیزیکدان و مترجم کتاب‌های علمی درباره پیشنهاد مطالعه آخر هفته به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) اظهار کرد: مطالعه کتاب “شش عدد: نیروهای بنیادی که جهان را شکل می‌دهند» نوشته مارتین ریس را به مخاطبان و اهل کتاب پیشنهاد می‌کنم. از‌جمله افتخارات علمی نویسنده این کتاب می‌توان به تدریس در دانشگاه کمبریج با درجه علمی پروفسور و فعالیت به‌عنوان منجم سلطنتی انگلستان اشاره کرد.

وی با اشاره به ویژگی “شش‌ عدد» ادامه داد: مارتین ریس در کتاب “شش‌ عدد» با موضوع تنظیم ظریف‌ ثابت‌های بنیادی طبیعت به پرسش‌هایی در حوزه حکمت و معنا نیز توجه کرده است. استخراج ترکیب ثابت‌های بنیادی طبیعت 6 عدد را به دست می‌دهد. هر کدام از این 6 عدد اگر به اندازه سر سوزنی از موقعیت فعلی متفاوت بود عالم ما به‌طور کل شرایط دیگری داشت.

تهرانی نسب با اشاره به دیدگاه فیزیک مدرن به عالم افزود: هرچند افرادی مانند ماکس وبر معتقدند از دنیای مدرن، تقدس، حیرت و اسطوره‌زدایی شده فیزیک مدرن به حیرت رسیده است.

درباره “شش عدد»
در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: “مارتین ریس، عقیده دارد که تنظیم دقیق جهان به گونه‌ای‌ که حیات در آن امکان‌پذیر شود، تصادفی نیست. مساله این است که تصادفات بسیار زیادی رخ داده‌اند تا جهان در چنین نوار باریکی قرار گرفته و در نتیجه حیات امکان‌پذیر شده. ریس تلاش کرده است که تا با مقداردهی به برخی از این مفاهیم، استدلالات خود را قوت بخشد. بر طبق ادعای او، این جهان تحت حکومت و کنترل شش عدد است که هر کدام از آن‌ها قابل اندازه‌گیری بوده و مقادیر دقیقی دارند. این شش عدد باید به گونه‌ای باشند که شرایط حیات را فراهم کنند. وگرنه منجر به ایجاد جهان‌های عاری از حیات می‌شوند.»

کتاب “شش عدد: نیروهای بنیادی که جهان را شکل می‌دهند» با شمارگان 700 نسخه در 240 صفحه به بهای 14 هزار تومان با ترجمه دکتر سعید تهرانی‌نسب از سوی نشر نی به بازار کتاب عرضه شده است.