فهرست بزرگ‌ترین خانه‌های انتشاراتی آمریکا

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشرز ویکلی- همگان خوب می‌دانند پنج انتشارات بزرگ دنیا چه نام دارند. انتشارات “پنگوئن» در صدر فهرست پرفروش‌ها در سال گذشته قرار داشت. “هارپر کولینز» و “سیمون و شوستر» به ترتیب در رده دوم و سوم قرار گرفتند. خانه انتشاراتی “هچِت» در رده چهارم و “مک‌میلان» در رده پنجم قرار دارد. البته ناگفته نماند این پنج انتشارات سال‌ها جزء پرقدرترین‌های صنعت نشر آمریکا و دنیا به حساب می‌آیند.

مؤسسه “بوک اسکن» 33 ناشر را معرفی می‌کند که آثارشان در سال گذشته جزء پرفروش‌ها قرار داشت. “هری پاتر و کودک نفرین‌شده» نوشته “جی. کی. رولینگ» حدود چهار میلیون و نیم نسخه به فروش رفت. برخی دیگر از کتاب‌های پرفروش نیز در رابطه با “هری پاتر» هستند. این مؤسسه اعلام کرد “اسکولاستیک»، ناشر کتاب مجموعه “هری پاتر» ششمین ناشر بزرگ آمریکا در سال گذشته است. چاپ کتاب جدید این نویسنده به عهده انتشارات “بلومزبری»، که یک ناشر بریتانیایی است، بود. اگر “حیوانات شگفت‌انگیز و زیست‌گاه آن‌ها» نیز در “اسکولاستیک» منتشر می‌شد قطعا جایگاه آن در این فهرست ارتقا می‌یافت.

در رده هفتم این فهرست انتشارات “دیزنی» قرار دارد که ناشر کتاب کودک است و فروش خوبی داشت و 25 عنوان کتاب از آن در فهرست پرفروش‌های سال گذشته قرار داشت. شش عنوان از این 25 کتاب مربوط به جنگ ستارگان است و شش اثر دیگر توسط “ریک ریوردن» نگاشته شده است.

“هوتون میفلین» که هفته پیش اعلام کرد در سال 2016 فروش 165 میلیون دلاری داشت در رتبه هشتم این فهرست قرار دارد. انتشارات “ورکمن» در رده نهم قرار دارد و در میان کتاب‌هایی که از این انتشارات در سال گذشته فروش خوبی داشت نام “اطلس مبهم: راهنمای یک محقق از شگفتی‌های مخفی دنیا» با فروش 172 هزار نسخه فقط از طریق مؤسسه بوک اسکن و کتاب “وقتی انتظار داریم منتظر چه باشیم» با 138 هزار نسخه فروش به چشم می‎‌خورد.

انتشارت “Source Book» در رتبه دهم این فهرست قرار دارد. کتاب “انبار» نوشته “ناتاشا پِرتسون» با 102 هزار نسخه فروش در فهرست نخست پرفروش‌های این انتشارات مستقل قرار دارد.

خانه‌های انتشاراتی حاضر در رده یازدهم تا بیستم ترکیبی از ناشران مستقل مانند “نورتون»، “کنسینگتون»، “کرانیکل»، زیرمجموعه انتشارات بزرگ مانند “استرلینگ» که متعلق به “بارنز و نوبل» است، “و دوور»، که متعلق به LSC Communicatio است، ناشران کتاب کودک چون “کندل ویک»، و انتشارات کتب مذهبی چون “B & H» و “تیندیل» هستند.

“جان وایلی» برای چاپ کتب دانشگاهی معروف شده است اما جایگاه دوازدهم آن در این فهرست در نتیجه فروش کتب مربوط به تجارت و نَه کتب دانشگاهی به دست آمده است.

انتشارات “دوور» و “استرلینگ» در سال 2016 نیز فروش خوبی در بخش کتب رنگ‌آمیزی برای بزرگسالان داشتند. البته فروش این کتاب‌ها در سال گذشته نسبت به سال 2015 به صورت کل کم شده است.

انتشارات “B & H» نیز به دلیل فروش بالای کتاب “پرشور»، که در سال گذشته حدود 306 هزار نسخه به فروش رفته است، و “Battle Plan for Prayer»، که 157 هزار نسخه به فروش رفت، در رده نوزدهم این فهرست قرار گرفته است.