«پلیس جدید» برای نوجوانان و «ماجراهای فیندوس» برای کودکان

فرمهر منجزی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، برای مطالعه آخر هفته، به نوجوانان پیشنهاد داد که کتاب “پلیس جدید» را بخوانند و درباره این کتاب توضیح داد: این کتاب با ترجمه شهلا انتظاریان از سوی نشر چکه منتشر شده و جزء برگزیدگان جایزه شورای کتاب کودک و چندین جایزه معتبر جهانی است.

وی درباره این کتاب توضیح داد: در این اثر دو جهان موازی روایت شده است و نویسنده از فرهنگ و اسطوره‌های کشور خود در خلق اثر بهره گرفته و به نوعی هویت‌یابی کرده است. به نظر من “پلیس جدید» رمانی خانوادگی است که جادو و موسیقی در آن نقش دارند و راهکارهایی را برای پرورش ذهن بچه‌ها ارائه می‌دهد.

به گفته منجزی، علاقه و شناخت تامپسون نسبت به فرهنگ فولکلور و نیز موسیقی کشور ایرلند در این کتاب به خوبی دیده می‌شود و به نقش موسیقی در پرورش ذهن کودک می‌پردازد. همچنین نت‌های موسیقی نیز در انتهای هر فصل ارائه شده که قابل اجرا و درآمیخته با فرهنگ است.

این مترجم همچنین مطالعه مجموعه “ماجراهای فیندوس» را نیز به کودکان پیشنهاد داد و گفت: این مجموعه نوشته سون نوردکوئیست و با ترجمه زهرا قلعه‌نویی از سوی نشر چشمه منتشر شده است و در آن ماجرای یک کشاورز با گربه‌اش مطرح می‌شود.

منجزی درباره این مجموعه توضیح داد: در هر کدام از جلدهای این مجموعه اتفاق‌های مختلفی رخ می‌دهد و به تنهایی انسان‌ها، ارتباط انسان با حیوانات و نیازهای عاطفی انسان‌ها اشاره می‌کند و به دلیل اینکه به دغدغه‌های کودکان مانند ترس از تاریکی، ترس از تنهایی، مسئولیت‌پذیری، مشارکت و … می‌پردازد برای کودکان پیش دبستانی و دبستانی بسیار جذاب و آموزنده است.

فرمهر منجزی، نویسنده، ویراستار و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان، سال 1329 متولد شد. وی از اعضای شورای کتاب کودک و فرهنگنامه کودک و نوجوان است. تا به حال بیش از 50 کتاب از وی منتشر شده است که از آن‌ جمله می‌توان به “خواهر کوچولو»، “هیوپاین جوجه تیغی دانا»، “سیاه زیبا»، “خانم تاگل و دایناسور»، داستان‌های بچه‌های شیطان»، “موش کی هستی؟»، “مامان‌بزرگ موش کوچولو»، “چرا آسمان این‌قدر دور است؟»، “ویزی ویگ پشمالوی فضایی»، “دردسر معلم»، “اگر یک موش را به مدرسه ببری»، “آنی ماشین حساب»، “آمبر براون به کلاس چهارم می‌رود» و “چند روز با پدر بزرگ» اشاره کرد.