کتابخانه «پوری سلطانی» با حضور وزیر ارشاد افتتاح می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، پروژه‌های افتتاح کتابخانه‌های عمومی در شیراز حاصل توافق اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس با شهرداری شیراز بوده که بر اساس آن ساخت و افتتاح 10 کتابخانه عمومی در دستور کار این ادارات قرار گرفت.

بر اساس توافقات انجام شده پنج کتابخانه‌، به صورت تهاتر(انجام وظایف مشترک) و در برابر سهم نیم‌درصد کتابخانه‌های عمومی از شهرداری خریداری شده و پنج کتابخانه دیگر نیز به صورت حق‌انتفاع 10ساله به این اداره‌ کل واگذار شده است و اداره‌ کل کتابخانه‌های عمومی فارس این کتابخانه‌ها را به صورتی کاملا مدرن تجهیز کرده است.

با اعلام روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، قرار است که این 10 کتابخانه عمومی، روز پنجشنبه، 31 فروردین با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جمعی از معاونان و مدیران‌ کل این نهاد و همچنین جمعی از مسئولان استانی فارس، افتتاح شود و به بهره‌برداری برسد.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این روز، سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شیراز سفر خواهد کرد تا شخصا کتابخانه عمومی “پوری سلطانی» را افتتاح کند. مرحوم پوراندخت(پوری) سلطانی شیرازی از پایه‌گذاران علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی در ایران است که طی پنجاه سال کار مستمر، تاثیر بسزایی بر فعالیت و شکل‌گیری کتابخانه ملی ایران داشته است.

سیدرضا صالحی امیری در دوران ریاست خود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در ادامه برنامه‌های خود مبنی بر گرامیداشت چهره‌های بزرگ فرهنگی در این سازمان، مراسمی برای گرامیداشت مرحوم پوری سلطانی با حضور او برگزار کرده بود.

همچنین پس از افتتاح این کتابخانه 9 کتابخانه عمومی “کودکان یار مهربان»، “کودکان آفتاب» “کودکان شقایق»، “جوانان»، “وصال شیرازی»، “قطب‌الدین شیرازی» “نظامی گنجوی»، “حجاب شیرازی» و “محمد بهمن‌بیگی» نیز در نقاط مختلف شهر شیراز با حضور دبیرکل و معاونان و مدیران‌کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به بهره‌برداری خواهند رسید.

با افتتاح این کتابخانه‌ها، تعداد کتابخانه‌های عمومی شیراز به 28 کتابخانه خواهد رسید.